Заборона VPN і TOR в Росії

Вкотре жителі Росії змушені терпіти незручності і обмеження у вільному користуванні Всесвітньої павутиною. На цей раз, Президент Росії Володимир Путін підписав указ про заборону VPN. Підтверджуючий документ був опублікований 30 липня на сторінках офіційного інтернет-порталу, що містить значну правову інформацію. Як свідчить цей закон, практично всі зміни вступлять в силу з 1 листопада 2017 року, однак деякі з них стали актуальними з моменту підписання указу. Тепер заборона VPN і TOR в Росії відбувся вже на законодавчому рівні.

Заборона VPN і TOR

Як зазначалося вище, тепер все анонімайзери, що були раніше у вільному доступі і які не мали підстав до блокувань і заборонам, стануть забороненими до використання. Згідно зі встановленими вимогами Роскомнадзора, якщо подібні програми (браузер TOR, Opera і т.д.) не обмежуватимуть доступ на небажані сайти, їх дія також обмежать і заборонять. TOR потрапляє під ці правила в першу чергу.

Месенджери за паспортом і заборона VPN

З моменту впровадження заборони VPN і ухваленням Держдумою цього закону до провайдерів стали пред'являтися ряд вимог. Основними з них було те, що месенджери, експлуатовані громадянами будуть піддаватися примусової блокування в разі прямої відмови встановлювати особу користувача по його наявного номер телефону. Крім того, законопроект про заборону анонімайзерів і VPN сервісів безпосередньо зобов'язує проксі сервіси обмежувати доступ до заборонених сторінок і сторінок, що містять потенційно небажане зміст, заборонене цензурою.

Фактично, завдяки вступає в силу законопроекту, під забороною можуть виявитися самі VPN-сервіси і різні анонімні мережі. А також браузери, які забезпечують анонімність користувача, наприклад TOR або Яндекс браузер з розширенням VPN Browsec.

Розглянемо детальніше, яким чином буде працювати закон про VPN і чому в Росії прийняті настільки категоричні заходи, позбавляють громадян анонімності. Адже заборону на використання програмного забезпечення, такого як TOR, для Росії поки нонсенс.

Закон про заборону анонімайзерів і VPN в Росії: уважно читаємо текст

Згідно з прийнятим 21. 07.2017 року Закону на заборону анонімайзерів і VPN publication.pravo.gov.ru, в якому червоним рядком простежується думка, що провайдери зобов'язуються відмовляти в доступі до сайтів, що знаходяться в чорному списку Роскомнадзора і блокувати доступ до них під будь-яким приводом. Анонімні мережі і програми (той же TOR) будуть допущені до використання, якщо вони підтвердять свою згоду на співпрацю з державою і будуть прагнути підтримувати політику недопущення перегляду заборонених в Росії інтернет-ресурсів.

Варто зазначити, що заборона на використання VPN і TOR браузера в Росії стосується безпосередньо всіх жителів держави, не тільки комерційних користувачів. Адже багато споживачів звикли здійснювати покупки на американських або будь-яких інших закордонних сайтах, використовуючи TOR, з яких не проводиться відправка товару в Росію і не приймаються з неї платежі. Пов'язано це, в першу чергу, дедалі більшій кількості махінацій з даними і банківськими картками. Тому, відмінним виходом, в рішенні такого питання було використання анонімних мереж і спеціальних браузерів типу TOR, які видавали інший IP-адреса користувача, дозволяючи, таким чином, купувати необхідний товар за порівняно низьку ціну. Що було, в свою чергу, не вигідно місцевим бутіками, що продає аналогічний товар з націнкою в 1,5 рази. Так що в забороні TOR більше бачиться комерційних причин.

Чим загрожує заборона VPN в Росії?

Прийнявши цей закон, громадяни отримають цілодобове стеження з боку співробітників ФСБ і МВС Росії, які будуть стежити за дотриманням покладених на провайдерів зобов'язань. Якщо якийсь сервіс відмовиться співпрацювати і буде стимулювати доступ до інтернет-ресурсів, що входять в заборонений список Росскомнадзора, протягом календарного місяця, його можуть забанити на законних підставах. Також, будуть мати повне право внести такий сайт до переліку вже заборонених на території Росії. До слова, цей список вже налічує понад 80 тисяч неугодних сайтів, тому від додавання до нього декількох додаткових сотень ситуація докорінно не зміниться.

Варто відзначити, що в Китаї досить давно практикується заборона всіх неугодних сайтів, проксі і VPN- серверів.

Робиться це для того, щоб закордонні інформаційні портали не ятрити душі і уми багатьох китайських світлих голів, вирощуючи в них інакомислення і відсутність патріотичного почуття. Цілодобово, понад два мільйони китайських громадян моніторять мережу на предмет "неправильних" думок і ретельно викорінюють їх з просторів Мережі.

Коментарі тут зайві, однак варто відзначити, що в тому ж Китаї громадяни щоденно знаходять можливість обходу заборони, хоча з кожним днем ​​робити це стає все складніше.

Закон про заборону анонімайзерів, TOR і VPN: відповідальність і покарання

На сьогоднішній день не існує єдиної думки, чи буде в Росії така ж ситуація з доступами, як і в Китаї.

Швидше за все, що ні. Тому що процедура ця сама по собі дорога, так як вимагає закупівлі спеціального обладнання, яке буде визначати зашифрований трафік і блокувати його. На його впровадження і покупку необхідно виділити величезні суми грошей, які навряд чи знайдуться в уряду за лічені місяці до повного вступу Закону в силу.

Для анонімних мереж і браузерів як TOR не передбачено впровадження штрафних санкцій, проте вони існують для пошукових систем. Так як пошуковим системам заборонено видавати результати з заблокованими сайтами і пускати на них користувачів.

Так, автори законопроекту внесли певні корективи у власне дітище, вказавши при цьому, що викриті в порушенні пошукові системи будуть штрафувати.

Тепер, для юридичних осіб штрафні санкції будуть виставлятися в розмірі від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, для осіб, які займають певні посади - в рамках 50 тисяч рублів, для середньостатистичних фізичних осіб - 5 тисяч.
Як це буде насправді - покаже час і практика. Чи буде Інтернет в Росії все також для нас привабливим, або стане черговим обмеженим простором з забороною використання певних браузерів (TOR і т.п.) - все це користувачі дізнаються в процесі приведення закону у дію.

Відмінного Вам дня!